Alexander Alapítvány a Jövő Értelmiségéért

 

küldetés    kiadványok    dokumentumok    pályázat    kapcsolat


Küldetésnyilatkozat

Az ALEXANDER Alapítvány a Jövő Értelmiségéért küldetése a hazai felsőoktatási képzésnek, a fiatal értelmiségiek továbbképzésének a támogatása szakmai kiadványokkal, pályázatokkal, tanulmányi ösztöndíjjal, tanulmányutakhoz való hozzájárulással és a hátrányos helyzetű hallgatók segítésével.

Az Alapítvány célja ennek megfelelően:

  • a kiváló tanulmányi eredményű, a tudományos életben aktívan résztvevő hallgatók képzésének támogatása ösztöndíj formájában
  • szakirodalmi publikációk: szakkönyvek, szakfolyóiratok, tankönyvek, segédletek, példatárak) megjelenésének támogatása
  • a tudományos tevékenység ösztönzése, szakmai pályázatok kiírása, a legjobbak jutalmazása
  • tehetséggondozás, pályázatok kiírása, konferenciaszervezés támogatása
  • a jó képességű, hátrányos helyzetű hallgatók  támogatása ösztöndíj formájában
  • külföldi tanulmányok támogatása pályázat alapján
  • minden olyan tevékenység végrehajtása, amely összhangban van az Alapítvány céljával és a Kuratórium egyetértését bírja.

Az Alapítvány nyitott, így minden  magyar és külföldi állampolgár, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, vagy bármilyen más közösség, szervezet kapcsolódhat hozzá, ha az Alapítvány céljaival egyetért, azokat anyagi eszközökkel, vagy más módon  támogatni kívánja. Az Alapítvány non-profit jelleggel működik, a tevékenysége során befolyt pénzösszegekkel gazdálkodik, a többletbevételt az Alapítvány céljaira használja fel.


Pályázatok

Az Alapítvány minden évben pályázatokat ír ki aktuális kutatási témákban A pályázatokat egyénileg és teamben is el lehet készíteni. Az Alapítvány Kuratóriuma egy független, szakemberekből álló bizottsággal értékelteti a pályázatokat, és a javaslatoktól függően a legjobbakat pénzjutalomban részesíti.
 

Pályázni lehet az alábbi témakörökben:

  • alkalmazások szabványos, modellvezérelt integrációja (MDA-keretrendszer alapján)

  • a szabványos modellező nyelv új verziójának lehetőségei (UML 2.0)

  • Web-szolgáltatások, portáltervezés, -kialakítás, implementációs megoldások

  • megváltozott szervezeti formák, virtuális vállalatok, Industra 4.0 és 5.0

  • stratégiai menedzsment és információtechnológia

  • az informatikai vagyon és védelme, informatikai biztonság: tervezés és megvalósítás

  • informatikai beruházások megtérülésének számítása

  • szervezeti kultúra, felhalmozódott tudás; információ- és tudásmenedzsment

  • paradigmaváltás a szoftvertechnológiában, alkalmazásfejlesztésben

  • elektronikus üzletvitel, mobil-technológia az üzleti munkában

  • intelligens üzleti megoldások, smart solutions

  • informatikai rendszerek újjászervezése

  • a hazai informatika fejlődésének múltja, jelene, trendek

  • a nemzetközi szakmai szervezetekkel és intézményekkel való kapcsolat jelentősége

  • a szakmát tanulók, a fiatal szakemberek mobilitása, érvényesülési lehetőségek az EU-n belül és kívül

A pályázat benyújtásához a Pályázatkiírók által erre a célra rendszeresített űrlap szükséges, amely a pályázó(k) nevét, oktatási intézményét, valamint szakát, évfolyamát és a kidolgozott téma dokumentációját tartalmazza. A dokumentációt számítógéppel készített formában, kötve kell benyújtani. A Pályázatkiírók három pályamunkát részesítenek pénzjutalomban, felajánlva az alábbi díjakat:

I.   helyezett pályamunka    50.000,- Ft

II.  helyezett pályamunka      30.000,- Ft

III.  helyezett pályamunka     15.000,- Ft.

A benyújtott pályázatokat külső szakértők bevonásával a Pályázatkiírók értékelik, az elbírálás eredményéről a pályázók a benyújtás évének november 30-ig kapnak értesítést. A Pályázatkiírók a díjazott pályaművekkel szabadon rendelkeznek, azt kiadványaikban -a szerzőkre való hivatkozással- megjelentethetik. A pályázattal kapcsolatos további információk, valamint a pályázati űrlapok az Alapítványtól kérhetők, illetve  letölthetők.

A pályázat benyújtásának határideje: minden év október 15.

(email-ben déli 12 óráig, vagy postai úton, legkésőbb a határidő napi postai bélyegzéssel)


Támogatott kiadványok

Az 1994-ben alakult Alapítvány nagymértékben járul hozzá a felsőoktatási képzés, elsősorban a közgazdász és informatikus szakokon tanuló fiatalok korszerű, a legújabb kutatási eredményeket tartalmazó tananyaggal történő ellátásához. Az Alapítvány eddig már több szakkönyv-, és szakfolyóirat sorozat kiadását támogatta, így:

Szakkönyvek:

1. Információrendszer-fejlesztés sorozat (IE)
2. Objektumtechnológia sorozat (OT)
3. Döntéselőkészítés, döntéstámogatás sorozat (DE-DT)
4. A menedzsment sikeres megoldásai sorozat (MSM)
5. Informatikatörténeti kutatások sorozat (TIK)

Szakfolyóiratok:

  1. GIKOF Journal Gazdaságinformatikai szakfolyóirat
  2. SEFBIS Journal angol nyelvű Business Information Systems folyóirat

A sorozatok céljáról és tartalmáról, a sorozat köteteiről az alábbiakban rövid ismertetőt adunk, az egyes kötetek tartalmáról pedig további linkeken keresztül kaphatnak tájékoztatást.

IE: Információrendszer-fejlesztés sorozat

Az IE-sorozat kötetei az információrendszer fejlesztésének korszerű elveivel, módszereivel és a fejlesztést segítő technikákkal foglalkozik. A sorozat magját egy, a módszertanokat rendszerező, a fejlesztés teljes életciklusában útmutatást adó elméleti kötet:, az „Információrendszer-fejlesztés” c., az Oktatási Minisztérium által egyetemi tankönyvként ajánlott szakkönyv képezi, amelyhez három, az elméleti ismeretek alkalmazását mintákkal, esettanulmányokkal szemléltető munkafüzet kapcsolódik. Az IRT1 a szervezeti folyamatok feltárásához, elemzéséhez hatékonyan alkalmazható módszereket és technikákat ismerteti, az IRT2 a tervezés konceptuális fázisának kérdéseivel, az IRT3 az adatbázis-tervezéssel, míg az IRT4 az Internet hálózati lehetőségek kihasználásának megoldásaival foglalkozik.

  • Információrendszer-tervezés
  • Információrendszer-fejlesztés'1999
  • Információrendszerek fejlesztése és menedzselés'2003
  • Az információ: szerep, hatás, információmenedzsment
  • Információrendszer-tervezés munkafüzetek:
    1. IRT1: Üzleti modellezés, elemzési technikák

    2. IRT2: Információrendszer-modellezés - Logikai szint

    3. IRT3: Információrendszer-modellezés - Fizikai szint

    4. IRT4: Az Internet hálózat és az elektronikus világ

    5. IRT5: Problémafeltárás és helyzetelemzés

    OT: Objektumtechnológia sorozat

    Az OT-sorozat kötetei az objektumszemléletű alkalmazásfejlesztés elveivel és módszereivel foglalkoznak, részletesen tárgyalva az utóbbi évtizedben megjelent különböző módszertanokat, az egységesített RUP módszertant, valamint a szabványként elfogadott UML modellező nyelvet. A kötetek a fejlesztés teljes életciklusában egységes objektumorientált személetet követő módszertanokat, a különböző fázisok fejlesztési megoldásait mintákon, esettanulmányokon keresztül mutatják be, megkönnyítve ezzel az új paradigma megértését és alkalmazását. A sorozat kötetei:

    MSM: A menedzsment sikeres megoldásai sorozat

    Az MSM-sorozat köteteiben a szerzők olyan témákat dolgoznak fel, amelyek az egyre élesedő versenyhelyzetben jól követhető, korszerű filozófiát kínálnak, eredményesen alkalmazható módszereket, megoldásokat és technológiákat javasolnak a szervezeti folyamatok hatékonyságának növelésére és folyamatos javítására. A sorozatnak eddig három kötete jelent meg. A „BPR üzleti folyamatok újjászervezése” a radikális szervezetfejlesztési megoldások módszertanaival, ezek összehasonlító elemzésével foglalkozik, az  „RTEBP újjászervezési módszertan, hazai üzleti kultúrákra adaptált modell” kézikönyvként használható újjászervezés projektekben, és útmutatóul szolgál a fejlesztési folyamat végrehajtandó lépéseit, az alkalmazandó módszereket és technikákat illetően egyaránt. A „BCP üzletmenet-folytonosság biztosítása” az üzleti munkát fenyegető, annak folyamatos, biztonságos működését akadályozó véletlen események kivédésével, a káros következmények mérséklésével foglalkozik, és részletesen tárgyalja a helyreállítás tervezésének jelentőségét és lépéseit. A szakkönyvben különös hangsúlyt kap a szoftver-intenzív rendszerek informatikai biztonságának tervezése is.

    DE-DT: Döntéselőkészítés, döntéstámogatás sorozat

    A DE-DT sorozat alapvető célja, hogy módszerek és mintapéldák bemutatásával segítsen a vezetőknek helytállni a globalizálódó gazdaság kemény és szigorú versenyében. A menedzserek munkája ugyanis csak akkor lehet hatékony, ha döntéseiket a piacra, a körülményekre gyorsan reagáló, a változásokat követő számítások támasztják alá. A döntéselmélettel, a döntéselőkészítés és a döntéstámogatás megoldási lehetőségeivel a módszertani kötetek foglalkoznak (Statisztika, Operációkutatás, Döntéstámogatás), az Esettanulmány kötet pedig döntési szituációkat elemez. A kötetek segítségével a vezetők könnyebben eligazodnak a lehetséges módszerekben, és azokat saját szakterületükön alkalmazva kisebb kockázatvállalással, számításokkal és elemző munkával megalapozottan a lehető legjobb döntést tudják meghozni.

    ITK: Informatikatörténeti kutatások sorozat

    Az Informatika-történet kutatás eredményeivel foglalkozó ITK sorozat a számítástechnika fejlődési folyamatát elemzi, vizsgálja a különböző korszakok sajátosságait, a számítógép-generációkat, bemutatja a fejlődés-történet kiemelkedő személyiségeit. Az irodalmakban különösen nagy hangsúlyt kapnak a hazai számítástechnika eddig összefogottan nem publikált eredményei is.

    Az Alapítvány Kuratóriuma a felsőoktatásban tanuló hallgatók részére a szakkönyveket önköltségi áron bocsátja rendelkezésre, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy korszerű, a legfrissebb kutatásokra támaszkodó ismeretekhez jussanak.


    Elérhetőség, kapcsolat

    Alexander Alapítvány
    H-9026 Győr Hédervári út 49/a
    E-Mail: foundation.alexander@gmail.com


    Alapítványi dokumentumok letölthetően

     2019  2018 2017  2016 2015  2014  2013  2012